Üniversitelerin Taban Puanları

TYT’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

TYT
09.10.2018

Geçtiğimiz 2018 yılında yeni üniversite giriş sistemi olan YKS için adaylar ter döktü. İlk aşama olan TYT de kaç soru çıkacak, hangi branştan kaç soru çıkar gibi soruları sizlere aktarmaya çalışacağız. TYT ile tercih edilen bölümler listesini sizlerle paylaşmıştık.

YKS nin ikinci aşaması olan AYT sınavına girmek için, TYT de barajı geçmek zorundasınız. Aksi takdirde AYT ye giremezsiniz.

Unutmayalım ki TYT’de barajı geçerseniz hem ikinci aşama olan AYT ye girmeye hak kazanıyorsunuz, hemde 4 Yıllık bölüm değil 2 yıllık bölüm tercih edebilirsiniz.

En az kaç puan alırsanız TYT’de barajı geçerseniz?

TYT’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

2018 yılında TYT’de puanınızın  hesaplanabilmesi için “Türkçe ve Matematik” testlerinden en az 0.5 net yapmanız gerekir. Ama bu yıl bu kural değişti. Türkçe veya matematik testlerinden birinde 0.5 net yapmanız yeterli olacaktır. Ama bu netleri yapmanız barajı geçmeniz anlamına gelmiyor.

TYT’de barajı geçmeniz için gerekli olan 150.00 puanı aşmanız gerekecektir. TYT’de baraj olan 150.00 puanı geçmeniz için ortalama kaç net yapmak gerekir. Örneğin, sadece Türkçe ve matematik testini çözecek biri Türkçe’den 8, matematikten 7.5 yani toplamda 15.5 netle 150 barajını geçebiliyor. Aday tüm testleri yapmak isterse; Türkçe ve matematikten 5’er, sosyal ve fenden 2.5’er net yaparak toplamda 15 netle barajı aşabiliyor. Türkçe ve matematikten yarımşar net ile sosyalden 7, fenden 6.5; toplamda 14.5 net de bunun için yeterli oluyor. Bu farklılıkların nedeni ise, o derslerin ortalamasının diğer derslere göre daha düşük çıkması.

Anlaşıldığı üzere en az TYT’de barajı geçmek için en az 150 puan almak gerekiyor. Ortalama 15 net yapmak gerekir.

Ama dileğimiz tüm adaylar gönlünde ki bölüme yetecek puanı alması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

www.universitehayali.com